De unde cumpar?

Despre obiective foto

De unde cumpar?

Postby luCian on 13 Jul 2009, 22:47

Gata! Mi-am strâns bani şi pot să-mi iau fie 24-70L 2.8 şi flash 580EX II sau un 70-200L 2.8 IS. Ideea e că nu sunt indecis ce să-mi iau. Doar că am câteva mici criterii, anume caut o persoana de vine aşa ceva, serioasă. Obiectivele să fie sigilate la cutie, sau noi nouţe cu hartia de garanţie în mână (fie că mai are garanţie 8 luni, 6 luni) sau chiar daca nu mai are garanţie să vină cu factura.
Sau daca cunoaşteţi pe cineva de cumpără de afară şi la vinde în românia noi, sau dacă ştiţi pe cineva de cumpără sau face comenzi de pe B&H frecvent iar obiectivele nu ar fi oprite la vama pentru acciză şi TVA sau dacă aveţi pe cineva în afară de ar cumpăra obiectivul de acolo şi l-ar trimite ca pachet normal să scap de acciză şi TVA la vamă.

Aş vrea să ştiu dacă îmi recomandaţi pe cineva (fie orice soluţie de mai sus :P), pe net am găsit câţiva însă am văzut că pe alte forumuri au reclamaţii, fie că mint şi nu sunt noi fie că unele ar fi chiar defecte. Mi-ar fi mai uşor să cumpăr de la cineva de la care ştiu că şi voi aţi cumpărat.

Vreau să zic că am bani să le iau noi din magazin din Ro, însă îmi par bani daţi degeaba pentru că diferenţa de preţ din afară şi la noi este foarte mare, aşa că aş fi dispus să cumpăr ceva ce a fost folosit dar bun (fără sau cu garanţie).
Ce mi-aţi recomanda? sau mai bine zis pe cine :D
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Ce astepti de la noi?: multe fotografii :))

Re: De unde cumpar?

Postby iLL on 14 Jul 2009, 09:19

Eu iti recomand sa ai rabdare...

Sunt cativa care aduc de pe bhphoto si te scoti la un pret un pic mai mic, dar garantia o ai in afara si pretul este sensibil mai mic, asadar nu faci super afacere.

Uita-te si la third party-uri inainte sa investesti tona de bani in L-uri. PS. de ce 580EX? Tragi nunti?
EF Body, EF Lens...
iLL's mentaL & photowalk.ro
iLL
Photowalker

Ce astepti de la noi?: Photowalks

Postby rasebo on 14 Jul 2009, 09:53

Eu mi-am luat cam tot gear-ul la mana a doua, de pe forumuri si/sau okazii.ro. Culmea e că am găsit oferte bune fix în momentul în care mă pregăteam să renunţ (cum a fost cazul ultimului obiectiv). Important e, cum a zis şi iLL, sa ai răbdare şi nervi pentru a sorta toate anunţurile/ofertele de rahat.
Digital F-Mount, analog MD.
Blog şi galerie.
rasebo
Photowalker

Postby luCian on 14 Jul 2009, 10:35

@iLL păi într`o oarecare măsură da, ma mai duc şi la nunţi :D până acum am fost o dată =)) şi la un bodez :P, mie îmi tebuie pentru diferite evenimente ( si sportive), conferinţe de presă mai mult media. Şi tot am bani să iau ceva bun de ce să mă opresc la 430ex sa 580ex şi să nu iau 580ex II. adică toată diferenţa este de 8 milioane de la ceva mai slab la ceva mai bun.

@rasebo cu third party-uri nu prea mă mulţumesc, m-ar încânta mult mai mult când ţin în mână un body canon şi obiectiv canon decât body canon şi altceva :P nu ştiu de ce dar aşa-mi doresc :D
Răbdarea asta mă toacă rău de tot :|
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Postby iLL on 14 Jul 2009, 11:54

:)
ok, all gear Canon!
Spor la cheltuit :D
EF Body, EF Lens...
iLL
Photowalker

Postby rasebo on 14 Jul 2009, 13:09

luCian wrote:@rasebo cu third party-uri nu prea mă mulţumesc, m-ar încânta mult mai mult când ţin în mână un body canon şi obiectiv canon decât body canon şi altceva :P nu ştiu de ce dar aşa-mi doresc :D
Răbdarea asta mă toacă rău de tot :|

Păi, am zis eu ceva de 3rd party? Eu vorbeam de mâna a doua. Second hand, adicătelea. :)
Digital F-Mount, analog MD.
Blog şi galerie.
rasebo
Photowalker

Postby luCian on 14 Jul 2009, 19:01

Ah scuze rasebo, iLL spusese :P eram puţin emoţionat că tocmai plecam să`mi iau 70-200L f2.8 IS:D

Image Image Image

Mi-a crescut colectia :D (poză cu mobilul se vede bleah, dar n`am alt aparat cu care să fac). Le-am pus repede n-am mai stat să le aranjez calumea că mă joc tot mereu cu lentila :D nici să mănânc n-am mâncat de dimineaţă şi e ora 19:00 :P

Image Image

Ce-mi place: TOT! :P, ce nu`mi place este că e foarte greu aşa de greu încât dacă`l ţin de grip şi-l fâţâi se mişcă puţin gripul :P deşi e strâns la maxim cu alte obiective nu mi se mişcă deloc :D
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Off Topic

Postby gabriel.ilioiu on 14 Jul 2009, 22:34

Scuze de offtopic, dar prima poza din a doua serie este foarte interesanta; mai ales in partea stangam acele aparate pe film :-p
Nikon D90
Sigma 30mm f/1.4 EX-DC HSM
Sigma 50mm f/1.4 EX-DG HSM
Nikon SB-900
gabriel.ilioiu
Photowalker

Ce astepti de la noi?: Cat mai multe iesiri foto...

Postby iLL on 14 Jul 2009, 22:40

Sa le folosesti cu placere!
EF Body, EF Lens...
iLL
Photowalker

Postby luCian on 14 Jul 2009, 23:59

Merci frumos :D mai îmi iau bliţ săptămâna viitoare şi probabil un toc sau un gheozdan special că nu mai ţine, n`am unde să-l pun.

@gabriel.ilioiu Fed 3, Zorki 2C, Zenit 12ca şi cel mai vechi e cel cu burduf Moscova 5 din câte ştiu toate sunt funţionale, însă am făcut poze doar cu zenitu :P.
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Postby luCian on 22 Apr 2010, 21:38

Sunt în impas, am strâns nişte bani cam 7000 +

Am am de ales intre:
24-70 L - pentru job în special că`mi lipseşte un middle am super wide şi tele. 3700RON la a doua mână (nu cumpăr nou nouţ)
50mm 1.2 - las cumpara că`i nemaipomenit am văzut o grămadă de teste şi review-uri ) 7300RON - la negru n`am găsit
7D - ar fi un upgrade "consistent" mai multe frame`uri (mai bun la sport shooting şi auto, ISO mai ridicat şi un Digic 4) 6700RON - 5200RON (la negru)
Laptop ThinkPad 410 i7 - îmi trebuie până în toamnă un asemenea monstru pentru facultate 7500RON

Voi ce ziceţi ?

Eu oscilez între 24-70 la mâna a doua + în toamnă mai strâng bani şi o să am laptopul. Mă arde foarte tare să cumpar 50mm sau 7D`ul :X. Aş putea să mai fac.... 7D la negru + 24-70L mâna a doua. ( însă cu facultatea în pom)
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Postby luCian on 22 Apr 2010, 21:57

50mm - mi`ar fi bun pentru concerte close`upuri cand stau in curu artistilor...

a şi da ar mai fii să`mi iau doar de hobby că`mi place să cât un PRS SE Custom Semi-Hollow :X visul meu să am o electrică, m`am plictisit de acustică :P

http://www.mcmusic.ro/product_view.php? ... uctID=1949
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Postby iLL on 24 Apr 2010, 08:07

:)
50/1.4 + 7d? \:D/

te-ai incadra mai bine in bani, 7d rulz, 50/1.4 rulz...
merge si 7d + 24-70 (chiar ar fi mai indicat la setup-ul tau)
EF Body, EF Lens...
iLL
Photowalker

Postby iLL on 24 Apr 2010, 08:10

ps. 7d are 2 x digic4 :D
EF Body, EF Lens...
iLL
Photowalker

Postby luCian on 24 Apr 2010, 23:21

Luni ar trebui sa vad un 24-70L, iLL se poate cumva să`mi dau seama dacă are backfocus doar când mă uit prin ocular, sau trebuie să scot fotografia pe calculator. (mentionez că nu am avut vreodata probleme sa stiu cum se comporta chestia asta, zic doar sa nu cumpar ceva ce`i defect si sa nu stau sa`l duc la recalibrat)
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Postby iLL on 25 Apr 2010, 11:33

Poti sa iti dai seama doar daca are BF/FF foarte accentuat, dar la 24-70L nu ar trebui sa ai problema asta... for fuck's sake... e un L :))

Ia cu tine un laptop si testeaza-l cum trebuie ca nu costa cat un pachet de tigari
EF Body, EF Lens...
iLL
Photowalker

Postby luCian on 25 Apr 2010, 17:07

N`am laptop, :P o sa vad daca ma imprumuta cineva.

Sper ca maine sa aleg unul, o sa vad doua pana la urma cred :D
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Return to Obiective Foto