Defectiune tehnica sau ?

Despre obiective foto

Defectiune tehnica sau ?

Postby luCian on 09 Jul 2009, 13:50

Am avut azi probleme cu obiectivul kit şi bodyul. Nu`mi mai mergea autofocus iar dacă îl schimbam pe manual inelul rămânea blocat nu putea fi mişcat, iar focalizarea îmi era blocată, am început să umblu la obiectiv să`l scot să`l pun la loc şi am observat că la montură există un mic joc la care am stat aproximativ 2 ore până am putut să fac AF-ul să meargă, dar asta nu a durat mult că iar a început să se blocheze AF şi MF lafel aşa că am rămas cu focalizarea blocată.

Vreau să ştiu dacă acest mic joc este prezent la fiecare aparat să-mi dau seama dacă obiectivul sau body-ul este defect. Atunci când montezi un obiecti după ce face clic apare un joc ce e foarte foarte mic dar există deabea se simte, dar văd că`i foarte persistent mi`a dat multe bătăi de cap azi.
Mai precizez că pe display nu era nimic afişat că ar fi o problemă la montare că nu ar face legătura corectă, pur şi simplu obiectivul era blocat. L-am schimbat cu un 70-200 L IS sa vad daca face lafel, iar aici totul era oki nu aveam probleme insa tot aveam acel joc
Trebuie să-l duc la reparat (body, obiectivul)sau e ceva normal ce se mai întâmplă la fiecare? :|
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Ce astepti de la noi?: multe fotografii :))

Re: Defectiune tehnica sau ?

Postby rasebo on 09 Jul 2009, 14:29

Măi, la al meu nu observ niciun joc, cu niciun obiectiv montat. De curiozitate: montura obiectivelor este de metal sau de plastic?

Oricum, dacă aş fi în locul tau, cred că m-aş duce cu aparatul direct în service.
Digital F-Mount, analog MD.
Blog şi galerie.
rasebo
Photowalker

Postby luCian on 09 Jul 2009, 15:27

Obiectivul kit e din plastic. 70-200L era metalic. Acum am stat si merge AF.
Mă bate găndul însă acum ce să le zic? că aveam AF si MF blocat şi că joacă puţin.
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Postby luCian on 09 Jul 2009, 15:55

Adică nu se simte aşa uşor. Mă gândesc că poate e normal şi ca obiectivul s`o fi defectat de la caldură sau altceva.
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Postby iLL on 09 Jul 2009, 16:21

Nu imi dau seama din ce spui tu daca e de la body sau de la obiectiv... Incearca sa cureti contactele de pe obiectiv...

Ai scapat obiectivul pe jos? L-ai tinut in masina la soare.. ?

Daca totul este ok cu alte obiective inseamna ca nu are nimic body-ul...
EF Body, EF Lens...
iLL's mentaL & photowalk.ro
iLL
Photowalker

Ce astepti de la noi?: Photowalks

Postby luCian on 09 Jul 2009, 18:13

Punctele de focus nu se mai aprindeau când era pe autofocus (dasta zic de body, sau nu are legatura? ), nu facea nimic când apăsam jumatate din buton (decat ca incerca sa se invarta dar nu reusea. Nu nu a stat in masina si nu mi`a scapat niciodata pe jos. Sta tot mereu intr`o geanta mica tarmac, azi am mers cu metorul. Poate de la caldura? sa faca condens? dar era dimineaţă (10:00-11:00) când am încercat să-l folosesc şi nu mergea. Ieri a mers perfect nu am avut probleme cu el îl folosisem de la 18:00 până în jur de 20:00 era destul de cald.
    Nokia E52
luCian
Photowalker

Postby iLL on 09 Jul 2009, 21:26

Daca nu simte obiectiv body-ul opreste functiile de af... verifica contactele... curata-le :D
EF Body, EF Lens...
iLL's mentaL & photowalk.ro
iLL
Photowalker

Ce astepti de la noi?: Photowalks

Return to Obiective Foto