Ateneu

Arhitectura

Ateneu

Postby iLL on 04 May 2009, 19:37

Ateneul...
Comment plz
Attachments
ateneu.jpg
Ateneul de la Bucuresti. Tamron 17-50/2.8, panoramat si lipit
EF Body, EF Lens...
iLL's mentaL & photowalk.ro
iLL
Photowalker

Ce astepti de la noi?: Photowalks

Re: Ateneu

Postby Lex on 04 May 2009, 21:22

Daca tot e pus la foto de arhitectura - atunci te taxez pentru faptul ca orizontul e usor inclinat, ca e o panorama gone bad (cred din cauza efectului de barrel), ca apare tufisu ala acolo care nu-si prea are rostu ca si domnisoara din stanga + copaceii care trag si mai mult de cadru si il incarca si iti dau falsa impresie ca orizontu e mai inclinat decat e, ca liniile de perspectiva sunt plecate in balarii. La foto de arhitectura, totul tre sa fie cat se poate de crisp, fara efecte de barrel de supra-angulare nesimtite etc etc...recomandat pentru fotografia de arh. e un tilt and shift - incat iti reglezi din ala perspectiva incat sa fie toate liniile de fuga acolo unde trebuie. In rest ce sa zic...pretty colors si cam atata
Una bucata aparat, neste "sticle", neste carduri si doi ochi (cateodata numa unu :D )
Photojournalism Rulz
Lex
Photowalker

Postby blacksharkmedia on 04 Jun 2009, 00:05

Cateva cadre de discutat, facute acum 2 luni cu ocazia unui photowalk la care am mers "in urma voastra" pe calea victoriei now& then parca....

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
DSLR SONY A-200K, 10.2MP, 18-70mm f/3.5-5.6, 75-300 f4.5-5.6
blacksharkmedia
Photowalker

Ce astepti de la noi?: ...........................

Postby kem on 08 Sep 2009, 15:15

Te salut,

vroiam sa te intreb, spui ca ai folosit un lens cu focala de 17, nu cuprinzi toata fatada fara sa faci panorama ? ma gandesc ca ai scapa de efectul asta neplacut al panoramei, prea curbat, este obositor si te chinuie privirea sa-ti dai seama de adevarata linie a cladirii.

Un aspect neplacut ar fi cladirea din stanga, zici ca face parte din Ateneul Roman.

Despre celalalte fotografii... nu-mi spun nimic, personal imi imaginez un turist oarecare (un neavizat in fotografie) si ma gandesc ce unghi ar alege, ce ar incadra in fotografie si tocmai asta incerc sa evit.

Pune obiectivul in spatele unei crengute de brad cand mai treci pe acolo si o sa vezi ce efect are, sunt o gramada de porumbei acolo, incearca sa te folosesti de ei...etc. Prin fotografie expui imaginatia, ineditul, ceva altfel.

Poze clare si culori ok... pun aparatul pe modul auto si eu zic ca bunica scoate super poze, nu ?:)

Sper sa nu te superi pentru micile sugestii.

O zi placuta,
kem

Ce astepti de la noi?: experience exchange

Postby iLL on 08 Sep 2009, 15:40

Nu am facut o singura poza... erau mai multe pe care le-am lipit cu hugin....

Mie imi place cum a iesit :D
EF Body, EF Lens...
iLL's mentaL & photowalk.ro
iLL
Photowalker

Ce astepti de la noi?: Photowalks

Return to Arhitectura