Minolta XD7

Despre aparate foto...

Minolta XD7

Postby rasebo on 12 Sep 2009, 07:10

Abia luată ieri seară, aşa că nu am apucat să mă joc mai deloc cu ea.

Pare cam muncită, iar unul (sau mai mulţi) dintre foştii proprietari a cam abuzat-o - carcasa pentaprismei este îndoită în două locuri, patina blitz-ului este zgâriată destul de adânc, iar pe fund are câteva urme de lovituri. Pielea se cam dezlipeşte, dar asta nu e o problemă majoră - se schimbă/lipeşte la loc uşor.

Bubele mai mari sunt timerul, care nu mai funcţionează corect, blocându-se pe la sfârşitul cursei şi, chestia care mă îngrijorează cel mai mult, un soi de delay al shutter-ului. Shutterul pare să funcţioneze cum trebuie dar, când apăs butonul, întâi se aude un... soi de fâsâit scurt, iar abia apoi se deschide shutter-ul. E posibil să fie normal, având în vedere că e mecanic şi trebuie să-şi mişte chestii pe acolo (posibil să fi spus o tâmpenie mai mare decât mine, dar nah) dar e la fel de posibil să mă înşel. Nu ştiu...

Am terminat cu body-ul, aşa că trecem la obiectiv (tokina 28-70 2.8-4.3), al cărui singur defect pare să fie inelul de zoom, ce se mişcă foarte greu de la 28 la 50 şi care... scărţâie uşor. :)

Acum, întrebarea de baraj... Având în vedere bubele de mai sus, cunoaşteţi pe cineva care ar putea arunca un ochi la aparat şi obiectiv, eventual să le şi cureţe/ungă/repare? Nu vreau să mă bag eu unde nu-mi fierbe oala, aşa că aş vrea un omuleţ care chiar se pricepe.

Chiar aş vrea să fiu sigur că totul funcţionează cum trebuie. Nu de alta, dar e păcat de aparat, că e o jucărică tare frumoasă.

Am să pun poze mai târliu.
Digital F-Mount, analog MD.
Blog şi galerie.
rasebo
Photowalker

Re: Minolta XD7

Postby photochrom on 13 Sep 2009, 00:25

Ai mai multe optiuni:

Eu am avut mici probleme cu un Pentax ME Super si l-am dus langa Miva (in Piata Romana/Lahovari).
str. George Enescu nr. 45
Tel. 021-317.34.82 // 0723.869.023 // 0722.633.699

O varianta mai scumpa, care mi-a fost recomandata, ar fi dl. Gabriel Cringloska (Professional Service SRL).
Str. Grigore Alexandrescu Nr. 7, Bl. H1, Sc. 1, Et. 1, Ap. 6, Interfon 06, sector 1, de luni pana vineri intre orele 11-17.
Tel. 314 69 09 // 0722 321 926 // 0745 130 536

Pentru aparate mecanice incearca la dl.Ghenu
str. Coltea nr. 9
Tel. 021.314.05.27
Programul afisat este L-J: 10-16 si V: 10-14. S,D: inchis.
photochrom
Photowalker

Ce astepti de la noi?: mai mult PhotoWalk :P

Postby rasebo on 13 Sep 2009, 10:13

Mulţumesc frumos! Am să încerc să sun mâine, să văd cam cât m-ar costa.
Blog şi galerie.
rasebo
Photowalker

Postby iLL on 13 Sep 2009, 13:34

Pe nea Ghenu il tot vedeam in magazinul lui (care e f aproape de locul unde lucrez eu)... cred ca e mai bine daca te duci cu aparatul la om sa vada ce are si sa iti dea un pret... prin telefon nu are cum sa isi dea seama ce si cum
EF Body, EF Lens...
iLL's mentaL & photowalk.ro
iLL
Photowalker

Ce astepti de la noi?: Photowalks

Postby rasebo on 13 Sep 2009, 16:18

Da, dar după programul de mai jos, mi-e cam greu să ajung la el. Scap de la servici abia la 18.
Blog şi galerie.
rasebo
Photowalker

Postby iLL on 13 Sep 2009, 23:29

Daca vrei mi-l lasi saptamana viitoare si trec eu in pauza de masa pe la nenea Ghenu... Nu cred ca e vorba de o interventie majora (daca te gandesti la gravitatea problemelor pe care le poate avea aparatu) dar avand in vedere ca e mecanic... :D e de munca :ympeace:
EF Body, EF Lens...
iLL
Photowalker

Postby rasebo on 13 Sep 2009, 23:45

Dacă nu e prea mare bătaia de cap... Vorbim la tel/pe mess.
Blog şi galerie.
rasebo
Photowalker

Postby photochrom on 24 Sep 2009, 13:04

Ati rezolvat? :)
photochrom
Photowalker

Ce astepti de la noi?: mai mult PhotoWalk :P

Postby rasebo on 24 Sep 2009, 13:14

Nu, încă nu am reuşit să ne întâlnim. Plus că acum sunt cam în plop cu finanţele şi nu ştiu/nu vreau să ştiu cât m-ar costa toată distracţia. Voi anunţa când se rezolvă.

Oricum, am aflat că problema asta e una destul de ocmună la XD7. E vorba de un pistonaş care se murdăreşte şi nu se mia mişcă cum trebuie.

Am mai aflat şi că s-a mai umblat destul de mult şi destul de ... barbar în aparatul ăsta. Curios fiind să aflu ce e pe sub pielea aia, am dezlipit o bucată de pe lângă montura obiectivului şi am găsit un şurub cu capătul stricat de o şurubelniţă nepotrivită.
Blog şi galerie.
rasebo
Photowalker

Postby iLL on 24 Sep 2009, 15:01

Astea sunt riscurile cu aparate vechi :)
Nu stii cine a umblat inainte, nu stii cat s-a umblat!

Pe exterior in afara de alea 2 ciupituri arata f bine! Sa zic ca am avut noroc cu Canon A1 de l-am luat de pe ebay? :-S
EF Body, EF Lens...
iLL
Photowalker

Postby rasebo on 24 Sep 2009, 16:12

Păi, eu zic că nu a fost noroc. Majoritatea licitaţiilor de pe e-bay au descrieri destul de clare şi de cele mai multe ori sunt descrise toate defectele. Plus că cei mai din vest au obiceiul să apeleze la profesionişti când e vorba de reparat ceva, nu să se bage ei unde nu se pricep.

Eu oricum zic că aparatul, în afară de delay-ul ăla enervant, este funcţional. Poate bag un film în el weekendul ăsta.
Blog şi galerie.
rasebo
Photowalker

Return to Aparate foto